Namožené svaly, ztuhlé klouby nebo skříplé nervy. Jakékoliv nepohodlí v oblasti zad dokáže člověka pěkně potrápit, nebo ho dokonce vyřadit na čas z provozu. Jak si snadno a rychle ulevit od bolesti v bedrech, aniž byste museli sahat po lécích?
Příčiny bolesti zad
Za nepříjemnou bolestí zad stojí mnoho příčin. Může za to sedavý způsob života, nedostatek pohybu, ale i nesprávné držení těla, nadváha, psychická zátěž nebo třeba nesprávné dýchání. Najít skutečnou příčinu však není snadné. Jednotlivé příčiny se navíc mnohdy navzájem kombinují, proto jsou léky proti bolesti často neúčinné.
Od akutní bolesti uleví suché teplo
Rychlou a účinnou úlevu od bolesti v bedrech přináší takzvané suché teplo. Jeho působením dochází k prohřátí a prokrvení problémové partie, což vede k rychlejší regeneraci vazů, kloubů i svalů.
A právě k tvorbě suchého tepla jsou skvělými pomocníky ledvinové pásy. Oceníte je zejména v momentě, kdy vás zastihne akutní bolest zad – například po náročném tréninku, stresovém vypětí nebo v důsledku náhlé změny počasí.
Jak fungují ledvinové pásy
Elastická zdravotní pomůcka zpevňuje dolní část páteře, poskytuje oporu zádovým svalům a napomáhá tak jejich regeneraci. Navíc přispívá ke správnému držení těla, předchází prochladnutí a zmírňuje záněty močových cest.
Ledvinový pás můžete nosit v průběhu celého dne a sundávat ho nemusíte dokonce ani na noc. V takovém případě ale doporučujeme volit pás z prodyšného materiálu, jakým je bavlna nebo bambus, který pokožku nedráždí a nechává ji volně dýchat.
Dalším způsobem, jak suché teplo využít, je pomocí nahřívacích bederních pásů a polštářků:
- Nahřívací bederní pásy – obsahují výplň z třešňových pecek, které jsou ideálním zdrojem sálajícího tepla. Pás stačí nahřát v klasické nebo mikrovlnné troubě a poté přiložit na postiženou oblast. Během chvíle uleví nejen od akutní bolesti zad, ale také od bolesti krční páteře, ramen nebo břicha.
- Nahřívací polštářky – různě velké polštářky plněné třešňovými peckami či slupkami pohanky se po nahřátí přikládají na bolavé místo. Díky jejich struktuře se hodí k mikromasáži postižené oblasti.
Jak na bolest zad v těhotenství
V těhotenství je zcela normální, když vás pobolívají záda. Není se čemu divit, když už několik měsíců nosíte pár kil navíc a vaše těžiště se s rostoucím bříškem neustále mění. I tak ale můžete bolestem zad předcházet nebo je alespoň zmírnit – často stačí změnit držení těla, spát v jiné poloze nebo si dopřát těhotenskou masáž.
Pokud vás ale bolest v zádech opravdu trápí, uleví vám těhotenský pás, který se perfektně přizpůsobí rostoucímu bříšku, poskytne oporu zádovým svalům a usnadní správné držení těla. To koneckonců neprospívá pouze vám, ale i vašemu děťátku, které tak v bříšku dokáže zaujmout tu správnou polohu pro co nejsnazší příchod na svět.
Zdroj: unsplash.com
Naučte se bolesti zad předcházet
Pokud vás bolesti zad trápí dlouhodobě, je nejvyšší čas přehodnotit svůj dosavadní životní styl. Jedině tak zdravotní problémy zcela pominou a navíc se nestane, že by vás v budoucnu opět překvapily.
Hlavu vzhůru!
Vše přitom začíná správným držením těla. Při chůzi, sezení, ale i při sportu se snažte dbát na vzpřímenou páteř a uvolněná ramena, aktivovat střed těla a nepředsunovat hlavu. Správný postoj spojte s dechem, který byste měli vést až do břicha.
Jestliže vám vzpřímené držení těla činí potíže, obraťte se na fyzioterapeuta. Ten nejen že dokáže ulevit od akutní bolesti, ale především vám poradí, jaké cviky zařadit do svého každodenního rozvrhu. Pro ještě větší efekt vám může doporučit tejpování nebo nošení podpůrného bederního pásu, o kterém již byla řeč.
Zdroj: pixabay.com
Přiměřený pohyb
Pohyb je zpravidla tím posledním, na co máte při bolesti zad pomyšlení. Přitom právě nedostatek pohybu je velmi často příčinou těchto zdravotních potíží. Ať chcete nebo ne, naše tělo potřebuje určitou zátěž k tomu, aby správně fungovalo.
S pohybovou aktivitou je však dobré počkat do chvíle, kdy bolest zad alespoň trochu ustoupí. Skvělým pomocníkem je opět ledvinový či bederní pás, který zádům poskytne oporu a vy tak můžete vyrazit na procházku, aniž byste se při tom svíjeli bolestí.
Zacvičte si
Kromě pravidelné fyzické aktivity, jakou je svižná chůze, běh nebo jízda na kole, doporučujeme zařadit do své denní rutiny cviky, které posilují střed těla, zádové svaly a přispívají ke správnému držení těla. Mezi takové cviky patří:
- vzpor vleže na břiše,
- střecha neboli pes hlavou dolů,
- pozice štěněte,
- kočičí hřbet,
- zvedání protilehlých končetin na čtyřech nebo
- škorpion.
Zdroj: unsplash.com
Při provádění cviků mějte na paměti, že kvalita je důležitější než kvantita. Raději proto udělejte méně opakování, při nichž však bude dbát na perfektní provedení cviku.
S bolestí zad se setká prakticky každý člověk – statisticky se alespoň jedenkrát v životě projeví až u 80 % dospělé populace. Bolest zad v důsledku degenerativního onemocnění páteře, jehož změny mohou být patrné již mezi 30. až 40. rokem věku, patologické změny na páteři v důsledku úrazu nebo po operaci jsou vždy jasným signálem pro vyhledání specialisty.