udalosti

Které světlo je nejzdravější? A ohrožuje nás modré světlo?

Slyšeli jste už slovní spojení „digitálně unavené oči“? Asi tušíte, co si pod ním lze představit. V souvislosti s celodenní prací s počítačem, která se během přestávek střídá s díváním do displejů smartphonů, se stále častěji hovoří o tzv. modrém světle. Co je modré světlo a jaké má následky jeho nadměrné záření?

Modré světlo nás obklopuje již od našeho narození, je přirozenou součástí našeho života. Je pravdou, že jeho největším zdrojem je sluneční záření, kde je však modré světlo součástí celého světelného spektra. Kromě toho však v současnosti máme celou řadu umělých zdrojů modrého světla například v podobě televizorů s plochou LED obrazovkou, LED diod v osvětlení a počítačových monitorů, tabletů a chytrých telefonů.

Jen před několika lety byl v lidském oku objeven třetí druh fotoreceptorů citlivých na modré světlo (je to světlo o vlnové délce cca 464 nanometrů) Běžně ho vidíme jako studené bílé světlo, kterým jsou často zality naše kanceláře, nákupní střediska, případně naše obývací pokoje. Tyto receptory mají vliv nejen na tvorbu hormonu melatoninu, ale ovlivňují celou řadu procesů: krevní tlak, teplotu těla, látkovou přeměnu cukrů, tuků a bílkovin, ovlivňují naši imunitu, produkci pohlavních hormonů, stárnutí. Ve chvíli, kdy naše oči registrují modré světlo, do těla se vylučuje kortizol, hormon s povzbuzujícím účinkem.

Modré světlo má také pozitivní účinky, ale…

Modré světlo má také své pozitivní účinky, ale především v rámci přirozeného denního světla. Díky němu naše tělo reguluje cyklus spánku a bdění, laicky řečeno, rozpoznává den a noc a nastavuje si produkci spánkového hormonu melatoninu. Podporuje bdělost a pozornost, pomáhá paměti a kognitivním (poznávacím funkcím), dokonce zlepšuje náladu. ,,Bohužel, LED světlo z monitorů digitálních zařízení a umělých osvětlení dosahuje v porovnání se slunečním zářením extrémně vysoké hodnoty. Navíc vlnové délky slunečního záření na sebe na rozdíl od LED světla plynule navazují,“ říká Martin Slaný, odborný garant a školitel sítě optik FOKUS.

Co však v případě, že jsme záření z počítačových obrazovek a mobilů vystaveni nadměrně? Podle některých výzkumů běžný uživatel stráví u zařízení s displejem mnohem delší dobu, než je standardní pracovní doba – až téměř devět hodin, mnozí i více. Oči si tak neodpočinou a jsou neustále namáhány. Digitální únava očí se projevuje jejich podrážděností, problémy se zaostřováním, zvýšenou suchostí (ta je způsobena zejména nedostatečným mrkáním), zarudnutím, řezáním, bolestivostí. To vše může vést až ke diagnózám známým jako syndrom suchého oka, k bolestem hlavy, nespavosti a podobně. Samozřejmě, příčinou není výlučně modré světlo jako takové, ale soubor všech faktorů jako stres, propracovanost, suchost vzduchu v kanceláři, způsob sezení před digitálními zařízeními a podobně.

Problémem je „nadužívání“ modrého světla

Nepodařilo se dokázat, že by modré světlo jako takové poškozovalo zrak, přestože odborníci upozorňují na to, že dětské oči jsou v tomto směru citlivější. Našim očím však škodí jeho „nadužívání“, tedy dlouhodobé vystavování se modrému světlu. Modré světlo přes den neškodí, ale dvě tři hodiny před spaním by se měl člověk dívat spíše do teplého žlutého světla, jaké má zapadající slunce, plamen svíčky a podobně. Už se vyrábějí také LED žárovky s odfiltrovaným modrým světlem – a ty jsou večer v pořádku. Určitě se však nedoporučuje hledět ještě těsně před usínáním do mobilního telefonu či do noci dívat televizi – zejména má-li člověk problémy s nespavostí. Raději by měl při noční lampě se žlutým světlem chvíli číst knihu.

Co lze udělat v rámci preventivních opatření?

Během práce s počítačem si dělejte přestávky. Existují doporučení 20–20–20, což znamená každých dvacet minut udělat alespoň dvacetisekundovou přestávku od sledování na displej a zahledět se na vzdálenější objekt (alespoň 20 metrů od vás). Toto je však poměrně obtížné si uhlídat, jednodušší bude pravidlo každou hodinu se postavit od počítače a chvíli dělat něco jiného (nedívat se však do mobilu). Odpočinou si nejen oči, ale také mozek, páteř a aktivují se svaly na nohou a žilní chlopně.
Můžete si pořídit speciální monitor. low blue light technologií. Je to technologie, která snižuje průnik modrého světla a snižuje tak únavu očí. Takovou technologii již nabízí několik značek.
Levnější alternativou je speciální fólie, kterou lze nalepit na digitální zařízení, a také aplikace, která přizpůsobuje jas monitoru a eliminuje tak záření. Občas však může zkreslovat barvy, na což by si měli dát pozor grafičtí designéři, tvůrci filmů a podobně.

udalosti
ženy

Nejnovější články

Další články autora