udalosti

Z jakého dřeva se vyrábí masivní nábytek?

Od nábytku, který si pořizujeme do svého bytu nebo domu, očekáváme především praktické využití, funkčnost, a také skvělý vzhled. Dřevěný nábytek splňuje všechny naše požadavky a má také mnoho dalších výhod. Jaké dřevo se pro jeho výrobu nejčastěji používá?

Za masivní nábytek označujeme takový nábytek, který neobsahuje žádné jiné materiály než dřevo. To lze samozřejmě především z designových důvodů kombinovat například s kovem nebo se sklem. Nábytek z masivu se vyrábí z kvalitních a odolných dřevin. Z těch exotických je to palisandr, eben, mahagon nebo například akácie, v našich podmínkách je to nejčastěji dub, buk, borovice, olše nebo smrk. Mezi nejoblíbenější patří dubový nábytek, protože má velmi příjemnou kresbu, je tvrdý a odolný a zároveň je dub symbolem síly a důstojnosti.

Dřevo je přírodní materiál nikdy tak nenajdeme dva naprosto totožné kusy nábytku, vždy se budou lišit samotnou kresbou dřeva i barevnými odstíny. Ty se mohou během let měnit například borovice je velmi bohatá na pryskyřici, která ale postupem let vysychá a odstín borovicového nábytku se mění a získává patinu. Borovice spolu se smrkem se řadí mezi měkčí dřeva s nižší odolností, nábytek z nich vyrobený je proto cenově dostupnější, než například ten z buku nebo dubu. Ty jsou naopak typem tvrdého dřeva, komoda masiv dub je velmi bytelná a odolná a bez obav je můžeme dát i do dětského pokoje. Tvrdé druhy dřeva se využívají většinou na větší kusy nábytku, jako je například jídelní stůl masiv dub, postele nebo velké skříně. Právě jídelní stoly z masivu jsou v mnoha rodinách dominantou jídelny či kuchyně a bez nich si je rodina ani neumí představit.

Pro jantarovou barvu je také vyhledávaná olše, která má ale nižší odolnost a využívá se proto spíše na drobnější doplňky do interiéru, jako jsou například poličky nebo stolky, stejně jako třešeň.

Předchozí článekAromaterapie
Další článekVysněná dovolená na Maledivách
udalosti
ženy

Nejnovější články

Další články autora