udalosti

Prevence rakoviny: Kontrola kožních znamének  

Ruku na srdce, kdo z vás pravidelně podstupuje kontrolu znamének? Je to jedna z těch věcí, kterou sice víte, že byste správně dělat měli, ale nějak to není vaše priorita. Přitom ročně je diagnostikováno okolo 160 tisíc případů melanomu. A právě pravidelná kontrola vám může zajistit, že mezi ně patřit nebudete. Víte, jak často a kde si nechat vyšetřit znaménka? 

Obecně dermatologové doporučují, podstoupit vyšetření znamének jednou ročně. Ale existují případy, kdy je dobré s návštěvou lékaře neotálet. Jaké to jsou? 

  • Objevíte na kůži nové červené vystouplé mateřské znaménko. 
  • Zjistíte, že se některé z vašich znamének zvětšilo, změnilo barvu nebo vystouplo na povrch. 
  • Ucítíte, že vás znaménko svědí, nebo dokonce začne krvácet. 

Víte, kde si nechat znaménka vyšetřit? 

Každý dermatolog má schopnost provést vyšetření vašich znamének. 

Můžete si najít kožního lékaře, který má smlouvu s vaší pojišťovnou. V takovém případě by mělo být vyšetření bez poplatku. Zároveň ale bývá náročnější najít lékaře, který přijímá nové pacienty, a je zde delší objednací lhůta. 

Nebo se můžete obrátit na soukromou dermatologickou kliniku. Kde si vyšetření budete hradit sami, ale budete mít jistotu krásného moderního prostředí a prvotřídní péče.  

Jak vyšetření probíhá 

V první řadě je dobré říct, že samotné prvotní vystření je bezbolestné a trvá pouze několik minut.  

Dermatolog provede důkladnou vizuální kontrolu, kdy postupně prohlédne všechna znaménka na vašem těle, včetně těch, která jsou obtížně dostupná nebo skrytá. 

Pokud zaznamená podezřelé znaménko, může použít dermatoskop. To je speciální přístroj, který lékaři umožňuje prozkoumat znaménka podrobněji, díky jejich mnohonásobnému zvětšení.  

Mám nebezpečné znaménko a je potřeba ho odstranit 

Pokud lékař vyhodnotí nějaké vaše znaménko jako rizikové, nejspíš doporučí jeho odstranění. Nemáte však jediný důvod k panice. Rizikové znaménko ještě neznamená, že máte rakovinu. V případě, kdy si lékař není jistý, zda je znaménko v pořádku, navrhne biopsii. Při biopsii se odebere malý vzorek znaménka a odešle se do laboratoře na histologické vyšetření, které teprve poskytne další informace o stavu znaménka. 

Jak probíhá odstranění mateřského znaménka 

Způsobů odstranění existuje více. Nejvhodnější postup zvolí dermatolog na základě velikosti, umístění a charakteristiky znaménka. 

  • Vyříznutí znaménka: Nejčastější metoda v případě, že si necháváte odstranit rizikové znaménko. Provádí se za lokální anestezie, takže kromě počáteční aplikace anestezie neucítíte v průběhu žádnou bolest. Lékař znaménko vyřízne a následně ránu zašije.  
  • Laserové odstranění znaménka: Laserové záření ničí buňky znaménka, a tím dochází k jeho odstranění. Tato metoda se často využívá pro odstranění menších a povrchových znamének.  
  • Kryoterapie: Funguje na principu zmrazení znaménka, které se následně odloupne.  
  • Elektrokoagulace: Využívá elektrického proudu k odstranění znaménka. Elektroda se použije k vypálení znaménka. I při této metodě může lékař použít lokální anestezii. 

Péče po odstranění znaménka 

Pokud nechcete, aby vám po odstranění znaménka vznikla jizva, je potřeba o kůži po ošetření pečovat. Doporučení se mohou lišit v závislosti na metodě odstranění. Sepsali jsme pár tipů, které byste měli dodržovat vždy: 

  • Chraňte místo před intenzivním slunečním zářením a používejte krém s vysokým ochranným faktorem. 
  • Udržujte ránu čistou a suchou. Vyhněte se dlouhému pobytu ve vodě. 
  • Za žádnou cenu si místo neškrábejte. Tím byste mohli zvýšit šanci, že vám po ošetření zůstane jizva. 
  • Dodržujte doporučení lékaře.  
udalosti
ženy

Nejnovější články

Další články autora