udalosti

Jak je možné vtěsnat do třípokojového bytu ještě i garsonku? Tato přeměna bytu ukazuje, jak lze kouzlit s dispozicí

Představujeme vám neotřelou rekonstrukci bytu, která díky odvážnému nápadu překročila hranici maximálního využití každého centimetru. S pocitem vzdušnějšího prostoru, a bez ztráty jediné obytné místnosti k němu na původní ploše přibyla garsoniéra!

Bydlet v bytech s menší rozlohou je trend, který se rozmáhá v centrech světových metropolí. Jedním z důvodů jsou vysoké ceny za čtvereční metr. A poptávka na realitním trhu v Bratislavě ukazuje, že zde začíná stejná tendence. Proto je inspirativní už samotná idea architektky Lívie Krupové při rekonstrukci přeměnit jeden byt ve dvě bytové jednotky. Co tím jeho majitelé získali?

Možností je víc. Vedle bydlení ve třípokojovém bytě může garsoniéra posloužit jako startovací byt pro odrostlé děti nebo mít nablízku stárnoucí rodiče, kteří potřebují péči. Perfektně obstojí i jako pokoj pro hosty, domácí kancelář či jako prostředek k získání pravidelného bočního příjmu z pronájmu, například přes Airbnb. Zvláště v centru města, kde se byt nachází, má toto řešení velký potenciál v dohledné době vrátit majitelům investice vložené do rekonstrukce. Nebo, pokud by se rozhodli využít jej jako investiční byt, dva byty jim jednoznačně přinesou vyšší zisk než jeden, větší o komoru a samostatnou toaletu.

Velká bílá kuchyně se soškou psa
Přesun kuchyně do společenské zóny uvolnil místo pro další obytnou místnost. Všimněte si otevřené prádelny v pozadí, která díky stejným skříňkám a stolní lampě působí obytně.

Čarování s dispozicí

Livia má dar vycítit potenciál prostoru a vytěžit z něj maximum. Malými zásahy do nenosných příček neuvěřitelně zvýšila hodnotu této nemovitosti. Původních 86 čtverečních metrů rozdělila na větší (64 m2) a menší byt (22 m2) se společným vstupem. Třípokojový byt, který si zachoval počet pokojů, má okna orientovaná na ulici. Garsonka zase otočená do dvora. Kuchyni autorka přemístila do otevřené společenské zóny s obývacím pokojem a jídelnou.

Pastelová ložnice s přechodem do kuchyně v garsonce
Rozdělení na dva byty probíhá až za původním vstupem v bývalé hale. Po přejetí malou chodbou se samostatnou toaletou se v garsonce otevře jeden prostor, který vznikl spojením bývalé kuchyně a šatníku. Zdroj: Sheila Motamedi – Shad

Samostatný šatník nahradily nábytkové sestavy v každé obytné místnosti. Těmito dvěma tahy a malým ukrojením z bývalé koupelny získala více než 19 čtverečních metrů na novou plnohodnotnou obytnou místnost – garsoniéru. Přitom v ní nic nechybí – je zde jídelní i pracovní stůl, nadstandardní sprchový kout i samostatná toaleta. A do minikuchyňky se vešla chladnička, mikrovlnka s grilem, průtokový ohřívač i pračka se sušičkou.

Inspirace Dostojevským

Pro Livii je vždy důležité před samotným návrhem vstřebat danou atmosféru a poté vytvořit specifický interiér na míru, často is příběhem. Ponurý byt na Dostojevského radě s tmavým zařízením si vysloveně žádal světlý koncept. A tady se architektce vybavilo Dostojevského dílo Bílé noci. A téma bylo na světě!

Hledáte-li inspiraci, jak zařídit malometrážní byt, tento je učebnicí skvělých nápadů.

Časté popisy přírody v knize evokovaly v obou bytech výhledy na šumící koruny blízkých stromů jakoby zarámované tmavě hnědými okenními rámy. Aby zeleň pěkně vynikla, autorka navrhla celý interiér v bílé snové atmosféře nebo, jak sama se smíchem říká, v „padesáti odstínech bílé“.


Redakce radí: chystáte přestavbu bytu? Inspirace může přijít z nenadání.


udalosti
ženy

Nejnovější články

Další články autora