udalosti

Jak začala tradice mikulášské nadílky?

5. prosince by děti nejradši v podvečer nevycházely ven. Jejich obydlí obcházejí Mikuláš s čerty a andělem. Kde se vzala tato tradice?

Kdo byl sv. Mikuláš?

Svátek Mikuláše je příležitostí k nejrůznějším překvapením a obdarovávání vašich blízkých malými dárky. Mikuláš přinese drobné dárky pro děti, například sladkosti, hračky pro holkyi kluky, kteří byli po celý rok hodní. Největší hříšníci obvykle dostanou kousek uhlí nebo brambory. Historie mikulášské nadílky je poměrně dlouhá.

Mikuláš se narodil kolem roku 270 v bohaté rodině. Rodiče mu zanechali jmění, které rozdal chudým. V roce 300 byl zvolen biskupem zanedbané diecéze v hlavním městě Myra. Proslavil se svou svatostí a zázraky. Podle jedné z mnoha legend pomohl chudé rodině tím, že jim za okno dal měšec s penězi. I když takto mohla vzniknout mikulášská nadílka, nebylo nikdy potvrzeno, zda nejde pouze o lidovou povídačku. Mikuláš zemřel 6. prosince, pravděpodobně kolem roku 350. A proto je právě tento den uctíván jako den svatého Mikuláše.

Historie mikulášské nadílky

Stejně tajemná je i historie mikulášské nadílky. Některé zdroje uvádějí, že první mikulášská nadílka se odehrála v 10. století v Porýní na klášterní škole, kde se jeden z chlapců převlékl za Mikuláše a ty, kdo si to zasloužili, obdaroval nebo pokáral.

Další zmínka o mikulášské nadílce pochází ze středověku. Už ve 12. století měl převlečený Mikuláš rozdávat dary a trestat zlobivce. 5. prosince se zeptal učitelů na chování žáků a druhý den se vrátil s dárky nebo trestem.

Tradice mikulášské nadílky ve světě

Mikuláš s čertem a andělem, tak jak tuto trojici známe, chodí pouze v Česku a na Slovensku. V Rakousku navštěvuje děti Mikuláš a Krampus, který má podobu napůl člověka a napůl kozla. Ve Švýcarsku děti každý rok dostávají dárky od Mikuláše a jeho pomocníka Schmutzliho. V Polsku dostávají děti nadílku v noci z 5. na 6. prosince do punčochy. V Nizozemsku chodí Mikuláš s Černým Petrem. Podobně je tomu i v Belgii, kde je Mikuláš mnohem důležitější než samotné Vánoce, protože děti dostávají velké dárky. Vy nemusíte být v Belgii, abyste dětem udělali radost. Stačí navštívit hračkářství kouzelnehrackarstvi.cz a vybrat z bohaté nabídky.

udalosti
ženy

Nejnovější články

Další články autora