udalosti

Vanilkové vůně patří k nejoblíbenějším. Kam až sahá historie vanilkových parfémů?

Vanilin jako vůni používali již staří Aztékové. Údajně obsahuje benefity pro boj se strachy a úzkostmi, dodává zdraví a sílu. Jejím hlavním benefitem však zůstává, že prostě krásně voní. Dámské parfémy s vanilkovou vůní patří mezi nejoblíbenější a není to náhoda. 

  1. Využití vanilky v parfumerii

Vanilka je součástí rodiny orchidejí. Ve svém divokém stavu je to popínavá liana, která může dosáhnout výšky kolem třiceti metrů. Pochází z Mexika, nyní se pěstuje na ostrovech Réunion, Madagaskar, Mayotte a Jáva. Jeho tři různé botanické formy, Pompona vanilka, Tahitensis vanilka (více květinová) a Planifolia vanilka, se liší svými vůněmi.

Vanilla Planifolia se objevila v Mexiku díky malé včele, melipone. Od té doby, co Edmond Albius našel tajemství hnojení vanilky, byl květ orchideje opylován ručně pomocí malého dřívka ve všech zemích.

Získání jeho ovoce, černého lusku, který známe, trvá asi osmnáct měsíců. Nyní pochází hlavně z Madagaskaru, ale také z Mayotte a Indie.

Nicméně jsou to molekuly vanilinu a ethylvanilinu, které dodávají gurmánskou notu. Od počátku 19. století byla syntéza vanilinu předmětem vášnivého výzkumu. Extrakce přírodní vanilky je skutečně dlouhý a pečlivý proces. Vanilin tedy umožní složení esenciálních parfémů a revoluci v chuti zmrzlin a čokolád. 

  1. Vanilka a parfémy

Překvapivý vanilkový lusk je výjimečně bohatý na aroma. Majestátní, masitý madagaskarský vanilkový lusk ve skutečnosti není tak „sladký“. Jeho okouzlující a masité teplo je vyjádřeno v medových, mléčných, kořenitých, živočišných, rumových, jantarových a dřevitých tónech.

Vanilka je kouzelník s nepopiratelným kouzlem, smyslná a velkorysá. Jeho hypnotická vůně je pozvánkou k hříchu, ale i ke štěstí.

Napodobeniny parfémů nejen s vanilkovou vůní, které nestojí tisíce, ale službu prokáží téměř totožnou, objevíte na esensino.cz.

udalosti
ženy

Nejnovější články

Další články autora