udalosti

Hubnutí do plavek v každém věku

Hubnutí do plavek, diety, cvičení…to jsou otázky, které rezonují zejména mezi ženami. Ženské tělo prochází během života různými změnami. To se potom odzrcadluje i na schopnosti či neschopnosti udržet si dobrou postavu a mladiství vzhled.

Ještě než začnete s dietami a cvičením před dovolenou, je výhodné si nastavit hubnutí podle vaší věkové kategorie. V našem článku se dozvíte, jak na to.

Dopřejte tělu to, co ve vašem věku vyžaduje, a ulehčete si cestu k vytoužené figuře.

Když se blíží třicítka… 

V tomto věku náš metabolismus obvykle funguje dobře. Jestliže chceme zhubnout nějaké to kilo a cítit se dobře, stačí lehce omezit kalorický příjem a pravidelně, minimálně 3x v týdnu, navštěvovat hodiny aerobiku či spinningu. Přestat hledat výmluvy, že jsem unavená a že nemám čas a jednoduše se začít hýbat.

Co si hlídám ve stravě

Snídejte špaldovou, ovesnou či pohankovou kaši s kousky banánu či jiného ovoce, posypanou skořicí a vysokoprocentní čokoládou. Vynechte různé müsli směsi ze supermarketu plné nezdravého a kalorického cukru. Pizza, hamburger či nezdravá obložená bageta z obchodu také není cestou k ideální hmotnosti. Stejně jsou na tom také koblihy či jiná sladká mlsání.

Redukce příjmu pečiva vždy pomůže ke snížení hmotnosti. Mějte u sebe pořád malou svačinku například ve formě raw tyčinky s přirozeným obsahem cukru z ovoce, neboli bez dalšího přidaného cukru. V případě, že vám vyhládne vás zasytí a nedovolí vám uchýlit se k rychlé variantě třeba výše uvedené bagety nebo koblihy.

Káva je výborný nápoj, ale jestliže chcete zhubnout dopřejte si kvalitní espresso bez cukru a mléka. Na kávu s napěněnou čepicí šlehačky a nadmírou cukru raději zapomeňte. Pokud chcete zhubnout zapomeňte na alkohol. Naopak zvyšte příjem čisté vody.

Co doplňuji

Základním metabolickým orgánem v těle jsou játra. Pokud chcete zhubnout užívejte byliny, které podporují jejich funkce, a tím vám zrychlí a nastartují metabolismus. Během sportu doplňujte Hořčík s vitamínem B6, který mimo jiné dopomáhá k odvodnění.

Přidáním přírodního jódu z mořských řas podpoříte funkci štítné žlázy a celkově zrychlíte metabolismus.

Na co si dát pozor

Ženy v tomto věku velmi často užívají hormonální antikoncepci. HA, ale i jiné hormonální léky (např. na alergii či bolest) mohou být příčinou zadržování vody v těle a bránit hubnutí.

Čtyřicítka klepe na dveře…

Když se zeptáte žen ve svém okolí, většina vám řekne, že nejkrásnější část svého života zažívaly právě ve věku čtyřiceti let a více. Mnoho z nich už má odrostlejší děti, pevné místo ve svém profesním životě a rodiče, o které se zatím nemusí ve zvýšené míře starat. Pak mají čas na své zájmy a koníčky a především na sebe.

Jestliže toužíte hubnout v tomto věku, nejlepším pohybem je lehký jogging, pilates či power joga. Důležité je kontrolovat si svou tepovou frekvenci, aby byla v rozmezí tzv. spalovací tepové frekvence. Tehdy vám pohybová aktivita zajistí i hubnutí.

V tomto věku se také začínají hlásit první hormonální změny spojené s klimakteriem. Je-li žena schopna je přijmout a svému tělu dopomoci doplněním přírodních fytoestrogenů, tak může toto období prožívat šťastně a spokojeně. Skvělým pomocníkem je i hormonální jóga.

Co hlídám ve stravě

Doporučení jsou zcela stejná jako u mladších žen, jen doplním pár maličkostí. Začněte den sklenicí vlažné vody s pár kapkami citronu či limetky. Zrychlíte si tím metabolismus a upravíte trávení.

Redukujte mléčné výrobky z kravského mléka. Vápník můžete doplňovat například ořechy či mákem. Mléčné výrobky způsobují zadržování vody v organismu a otoky. Vynechejte různé dresingy a majonézy. Večer u televize nezobejte slané chipsy, ale vyměňte je třeba za cherry rajčátka nebo mandle.

Střídavým chutím na sladké zabraňte tím, že budete konzumovat pravidelně menší porce, ale častěji. Maximálně omezte příjem chleba či jiného pečiva. Můžete jej nahradit knäckebroty s vysokým obsahem vlákniny

Co doplňuji

V tomto věku je důležité podpořit nejen metabolické funkce jater, ale i lymfatický systém – vodní hospodářství v těle a doplňovat přírodní fytoestrogeny.

Na co si dát pozor

Užívání různých typů hormonálních léků může blokovat hubnutí stejně jako třeba antidepresiva či léky na cholesterol.

50 je tu a vy jste rozkvetla do krásy! 

Z tohoto věku má velká většina žen velký strach. Ale pokud se o sebe budete správně starat, můžete do kapsy strčit kdejakou třicítku, která o sebe nepečuje.

Když vám menopauza dělá v těle paseku, můžete si pomoci přírodními fytoestrogeny.
V tomto věku více než kdykoliv předtím platí – jíst malé porce, velikosti dezertního talířku, ale každé 2-3 hodiny. Budete tím udržovat svůj metabolismus „na volnoběh“, a on nebude mít potřebu hromadit zásoby ve vašem těle.

Rychlá chůze s hůlkami (tzv. Nordic walking) je přesně to, co vám pomůže udržet skvělou postavu a bezproblémové klouby a páteř. Pohyb je nezbytný minimálně 45 minut denně.
A pozor! Výmluvy typu – mám dostatek pohybu s vnoučaty či na zahrádce v tomto případě neplatí.

Co hlídám ve stravě

Doporučení jsou zcela totožná jako u mladších věkových kategorií, jen přidáme pár maličkostí. Kontrolujte si správný denní příjem bílkovin, ve formě bílého masa, ryb nebo rostlinných bílkovin, jako je například tofu či tempeh. V tomto věku má tělo sklon ztrácet svalovou hmotu a nahrazovat jí podkožním tukem. Adekvátním přísunem bílkovin tomu můžete předejít.

Jezte stravu s nízkým glykemickým indexem. Zamezíte tím přetěžování slinivky a hromadění podkožního tuku. Omezte konzumaci brambor a pokrmů z nich. Zatěžují klouby! Přejděte na zdravější typy příloh, jako je třeba celozrnný kuskus, rýže či quinoa.

Zvyšte příjem zeleniny a snižte příjem ovoce. Ideální je do stravy zařadit klíčky, jež obsahují množství enzymů a podporují životní energii v organismu. Stejně tak přírodní jód obsažený v mořských řasách či v Omega 3

Co doplňuji

Přírodní doplňky se v tomto věku musí řídit celkovým zdravotním stavem a případně i léky, které užíváte.

Bylinný čaj na odkyselení organismu celkově zrychlí metabolismus. Rozhýbá játra a lymfu
a podpoří vylučování toxických látek z těla. Přidáním minerálů na odkyselení si zabezpečíte dostatečný přísun dobře vstřebatelného vápníku a také důležitých minerálů a vitamínů. Přírodní fytoestrogeny pomohou ke kvalitnímu spánku, jenž je velice důležitý právě pro metabolické procesy.

Rada na závěr: V každém věku se můžete smát, smát se tak, až se budete za břicho popadat. Při smíchu se prokazatelně spaluje hodně kalorií a zároveň se zlepšuje nálada. Tak hezké léto s vaší vysněnou postavou.

udalosti
ženy

Nejnovější články

Další články autora